ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

 PTIMA k

Постановою Ради народних комісарів УРСР №328 від 9 березня 1945 року і постановою Президії АН УРСР №5 від 23 березня 1945 року в складі відділення технічних наук АН УРСР створена лабораторія машинобудування і проблем сільськогосподарської механіки на правах інституту, визначено напрямки науково-дослідних робіт: вирішення проблем сільськогосподарського машинобудування і тракторобудування, розробка теорії сільськогосподарських машин і технологічних процесів сільськогосподарського виробництва, міцності конструкції, розробка процесів газифікації сільського господарства.

 

Постановою президії АН УРСР від 6 травня 1945 року у ведення лабораторії переданий відділ високоміцних чавунів з Інституту чорної металургії АН УРСР.

 

У 1950 році відповідно до розпорядження Ради Міністрів СРСР № 521‑р від 15 січня, Постанові Ради Міністрів УРСР №221 від 31 січня і Постанові Президії АН УРСР від 10 лютого 1950 р. лабораторія була реорганізована в інститут машинознавства і сільськогосподарської механіки із структурою:

 

  1. Відділ теорії сільськогосподарських машин
  2. Тракторно-енергетичний відділ
  3. Технологічний відділ
  4. Відділ конструктивної міцності сільгоспмашин
  5. Відділ конструювання нових машин
  6. Сектор упровадження
  7. Бібліотека
  8. Адміністративно-господарський відділ
  9. Науково-експериментальна майстерня

 

Постановою Президії АН УРСР від 23 березня 1953 року Інститут машинобудування і сільськогосподарської механіки переведено з відділення сільськогосподарських наук у відділення технічних наук АН УРСР.

 

У 1958 році інститут реорганізований в інститут ливарного виробництва. Спрямованість науково-дослідних робіт: розробка і впровадження у виробництво нових прогресивних технологічних процесів, створення удосконаленого ливарного устаткування, упровадження комплексної механізації й автоматизації основних процесів ливарного виробництва і застосування нових формувальних матеріалів. Постановою Президії від 10 жовтня 1958 року (Протокол № 55) в інституті організована лабораторія утоми матеріалів на базі лабораторії відділу міцності.

 

У 1959 році організовано лабораторії: по застосуванню радіоактивних ізотопів і по застосуванню бентонітів у ливарному виробництві.

 

Постановою Ради Міністрів УРСР № 740 від 18 травня і № 1858 від 17 листопада 1960 року інститут призначений в галузі ливарного виробництва і виробництва виробів з кам'яного лиття.

 

Для вирішення комплексних наукових завдань в галузі ливарного виробництва постанова Президії АН УРСР (Протокол №39) від 11 серпня 1961 року організовано відділ сталевого лиття і лабораторія радіоактивних досліджень лиття.

 

Відповідно до розпорядження Ради Міністрів УРСР № 1186‑р від 21 вересня 1958 року, Постановою Ради Міністрів УРСР № 740 від 18 травня 1960 року і Постановою Президії АН УРСР визначено основні напрямки подальшої наукової діяльності інституту:

 

Розробка наукових основ ливарного виробництва: теорія кристалізації литих сплавів, створення і розробка нових литих сплавів, розробка наукових основ проектування нових технологічних процесів у ливарному виробництві, пошуки нових технологічних процесів плавки і виготовлення форм, вивчення властивостей литих сплавів і формувальних матеріалів;

Розробка наукових основ комплексної автоматизації і механізації плавильних агрегатів, теоретичних розробок в галузі автоматизації дозування і розливу рідкого металу, створення комплексної автоматизації та механізації процесів виготовлення ливарних форм, створення спеціалізованих лічильно-обчислювальних пристроїв для керівництва ливарними технологічними процесами;

Розробка і впровадження нових вихідних ливарних матеріалів і сплавів, комплексній механізації й автоматизації процесів ливарного виробництва. У зв'язку з цим затверджено наступну структуру інституту:

 

  1. Відділ чавунного лиття
  2. Відділ сталевого лиття
  3. Відділ формувальних матеріалів
  4. Відділ автоматизації і механізації лит. процесів
  5. Відділ кам'яного лиття
  6. Відділ металознавства і термічної обробки
  7. Лабораторія точного лиття
  8. Лабораторія радіоактивних досліджень лиття

 

У 1963 році відділ кам'яного лиття перетворено у лабораторію кристалізації і формоутворення виробів з окісних розплавів.

 

Постановою Президії АН УРСР від 5 вересня 1963 року визначено науковий профіль інституту: дослідження теоретичних основ формування твердих тіл з розплавів, процесів кристалізації, модифікації і легування литих сплавів, створення нових технологічних процесів лиття чорних, кольорових і рідких металів і їхніх сплавів, розробка спеціалізованих обчислювальних машин для автоматичного керування ливарними процесами.

 

На підставі Постанови Президії АН УРСР від 3 жовтня 1963 року інституту встановлено структуру:

 

  1. Відділ модифікування сплавів
  2. Відділ легування і структурних перетворень
  3. Відділ процесів плавлення сплавів і формування злитків
  4. Відділ нових методів лиття
  5. Відділ фізико-хімічної механіки литих матеріалів
  6. Відділ фізико-хімії формувальних матеріалів
  7. Відділ гідродинаміки формоутворення сталевого лиття
  8. Відділ автоматизації процесів лиття
  9. Лабораторія кристалізації і формоутворення виробів з окісних розплавів
  10. Лабораторія кристалізації металів і сплавів

 

Відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР № 1408 від 28 грудня 1963 року і Постанови Президії АН УРСР № 4 від 15 січня 1964 року інститут ливарного виробництва реорганізовано в Інститут проблем лиття АН УРСР. У 1965 році створено відділи технології лиття і техніко-економічних досліджень, координації й інформації; відділ гідродинаміки і формоутворення реорганізований у відділ магнітної гідродинаміки, а відділи процесів плавлення сплавів і формування злитків об'єднані у відділ лиття сталі.

 

Постановою Президії НАН України від 9 лютого 1996 року № 49 Інститут проблем лиття перейменований у Фізико-технологічний інститут металів і сплавів Національної академії наук України.

 

Зараз основним науковим напрямком діяльності Інституту визначено дослідження фізико-хімічних процесів при виплавці, обробці та твердненні сплавів і створення технологічних засад одержання нових матеріалів, розробки обладнання та виготовлення металопродукції.

 

У даний час структура Інституту включає такі 12 відділів:

 

  1. Відділ фізико-хімії сплавів.
  2. Відділ високоміцних конструкційних та спеціальних сталей.
  3. Відділ безперервного лиття та деформаційних процесів.
  4. Відділ процесів плавки та рафінування сплавів.
  5. Відділ фізико-хімії ливарних процесів.
  6. Відділ високоміцних та спеціальних чавунів.
  7. Відділ концентрованих енергетичних впливів.
  8. Відділ фізико-технологічних процесів лиття алюмінієвих сплавів.
  9. Відділ магнітної гідродинаміки.
  10. Відділ математичних методів досліджень та інформаційно-комп’ютерних технологій.
  11. Відділ координації науково-дослідних робіт.
  12. Відділ трансферу технологій та патентування.


    Barelef

Новини

З глибоким сумом сповіщаємо, що 5 жовтня 2024 року на 79 році пішов з життя відомий український вчений у галузі металургії та матеріалознавства доктор технічних наук Микола Іванович Тарасевич

Неметалеві вкраплення і гази у ливарних сплавах

ХVІI Міжнародна науково-технічна конференція

26 – 27 листопада 2024 р.

Інформаційне повідомлення

kafedra mtlv

Відбудеться захист дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

19 вересня 2024 р. об 11.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.232.01
Ознайомити з матеріалами дисертації

Мер Києва вручив нагороди молодим вченим

Віталій Кличко напередодні Дня молоді зустрівся з талановитими молодими киянами та відзначив їх премією міського голови.

DSCF5080

Захист дисертації PhD

24 липня 2024 року о 10 годині у залі засідань вченої ради  ФТІМС НАН України відбудеться захист дисертації Нурадінова Ібрагіма Абдійовича для здобуття ступеня доктора фіософії.
Ознайомитися з матеріалами дисертації