240124105016877 8338

Наприкінці 2023 року вийшла з друку монографія «Сталь України: відновлення та інновації»,серед авторів якої – провідні науковці Фізико-технологічного інституту металів та сплавів НАН України, зокрема, завідувач відділу Інституту доктор технічних наук Олексій Смірнов і директор Інституту член-кореспондент НАН України Анатолій Нарівський.

Монографія присвячена аналізу сучасного стану вітчизняної металургійної галузі, перспективам та шляхам її повоєнного відновлення.

До 2014 р. металургійний комплекс України забезпечував більше 30% валютних надходжень до держави, генеруючи близько 10% ВВП (а з урахуванням поставок металопродукції для галузей економіки ця цифра сягала 40%). У металургії та суміжних з нею виробництвах було задіяно майже 11% усіх працюючих у промисловості України.

З початком російської агресії у 2014 р. було втрачено Алчевський металургійний комбінат, Донецький і Єнакіївський металургійні заводи, а після повномасштабного вторгнення у 2022 р. – металургійні комбінати «Азовсталь» та ім. Ілліча у Маріуполі. Якщо до цього додати величезну кількість захоплених та зруйнованих загарбниками допоміжних підприємств гірничо-добувної, збагачувальної, вугільної галузей, виробництва коксу, вогнетривів, феросплавів, флюсів тощо, то стане зрозумілим, чому Світовий банк у своєму звіті за 2023 р. найбільш постраждалою галуззю промисловості України назвав саме металургію, яка втратила більш ніж 60% своєї довоєнної капіталізації.

Автори монографії основну увагу акцентували на розробці концепції підвищення ефективності роботи металургійних підприємств під час їх відбудови та відновлення за рахунок використання сучасних інноваційних підходів і впровадження наукомістких технологій та обладнання. Одним з головних напрямів є створення гнучких малих металургійних виробництв, у т. ч. регіонального рівня. При цьому, з огляду на сьогодення, ця діяльність має відбуватися навіть зараз, і в умовах воєнного стану спрямовуватися головним чином на переробку металобрухту спецтехніки, а також випуск високоякісної металопродукції подвійного призначення.

Щодо окремих етапів металургійного переділу, то автори монографії вбачають сутність їх подальшого розвитку в оптимізації функціональних і технологічних параметрів електросталеплавильних агрегатів, управлінні фізико-хімічними взаємодіями у розплаві в процесах перемішування та рафінування сталі безпосередньо у ковші, застосуванні сучасних високофункціональних методів безперервного розливання.

Не залишилися поза увагою авторів світові тенденції розвитку промисловості у коротко- і середньостроковій перспективі стосовно металургійного виробництва, передусім необхідність скорочення викидів СО2, рециклінгу основних та допоміжних матеріалів, застосування водню як джерела енергії і загалом прискореного технологічного переходу до одержання т. зв. «зеленої» сталі.

Цільовою аудиторією монографії є науковці академічних та науково-дослідних установ, інженерно-технічні працівники металургійних і машинобудівних підприємств, фахівці міністерств та відомств, менеджери приватних компаній, аспіранти, викладачі та студенти металургійних спеціальностей вищих навчальних закладів.

Бібліографічний опис монографії:

Смірнов О.М., Тімошенко С.М., Нарівський А.В., Семірягін С.В., Осипенко В.В., Скоробагатько Ю.П. Сталь України: відновлення та інновації. – К.: НВП «Видавництво “Наукова думка” НАН України», дизайн, 2023. – 268 с. – ISBN 978-966-00-1909-6.

Новини

Доповідь Квасницької Ю.Г. на засіданні Президії НАН України

«Вдосконалення матеріалів і технологій для підвищення експлуатаційних характеристик литих лопаток газотурбінних двигунів»

Відбудеться захист дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук

19 вересня 2024 р. об 11.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.232.01
Ознайомити з матеріалами дисертації

Захист дисертації PhD

24 липня 2024 року о 10 годині у залі засідань вченої ради  ФТІМС НАН України відбудеться захист дисертації Нурадінова Ібрагіма Абдійовича для здобуття ступеня доктора фіософії.
Ознайомитися з матеріалами дисертації

Конференція Литво.Металургія-2024

XX Ювілейна Міжнародна науково-практична конференція «Литво. Металургія. 2024», присвячена академіку НАН України В.Л. Найдеку та Нарада-конференція «Промисловість України. Ливарне виробництво, як основна складова для відродження промислового комплексу»